Itt az Európai Kiberbiztonsági Hónap

Itt az Európai Kiberbiztonsági Hónap - Tudd meg, milyen IT kockázatok leselkednek a cégedre és hogyan védheted ki őket

 

Az informatikai rendszerek tudatosabb használata segít megelőzni az adatvesztést és IT incidenseket

Október az Európai Kiberbiztonsági Hónap (ECSM), amelyet 2012 óta az Európai Unió Hálózatbiztonsági Ügynöksége (ENISA) szervez, és 2016-tól Magyarország is részt vesz benne. A kampány célja, hogy fokozza a cégek kiberbiztonsági tudatosságát, és felhívja a figyelmet az online térben leselkedő veszélyekre. Az elmúlt évek technológiai fejlődése nemcsak a rugalmas munkavégzést és együttműködés lehetőségeit bővítette, hanem új adatbiztonsági kihívásokat is teremtett. Egy jó rendszergazda tehát már nemcsak az IT rendszerek karbantartásáért kell, hogy feleljen, az adatvédelem és a kiberbiztonsági szabványok betartása is kulcsfontosságú feladata, valamint a munkatársak továbbképzése annak érdekében, hogy tudatosabb felhasználóvá váljanak.

Mivel napjainkban az informatikai rendszerek kezelése egyszerűbb és kényelmesebb, mint valaha, sokan megfeledkeznek róla, hogy ezek rengeteg adattal rendelkező bonyolult IT szisztémák, amelyek védelmét nem szabad félvállról venni. Hogy tudatosítsuk olvasóinkat, megmutatjuk, milyen kockázatai lehetnek a vállalati adatbiztonságnak, és mire érdemes odafigyelni az új informatikai rendszerek bevezetése és használata során.

A felhőtechnológia új távlatokat nyitott a munkában, de a kockázatok is nőttek

Azzal egyidőben, hogy megkezdődött a home office és hibrid munkavégzés globális térhódítása, a cégek elleni kibertámadások is jelentősen megszaporodtak. Ez az összefüggés rávilágít, hogy 3-4 éve még mennyire nem voltak felkészülve a cégek a felhőtechnológiára és nem voltak tisztában a kockázatokkal. Persze annak idején sok helyen a kényszer szülte az átállást, ám a tapasztalataink azt mutatják, hogy a helyzet azóta se változott. Noha ma már nem szorítják szűkös határidők a cégeket a felhő átállásban, mégsem szentelnek elég időt és figyelmet a szükséges biztonsági intézkedésekre. Mivel a Google Workspace és Microsoft 365 is rengeteg új funkcióval bővült az elmúlt években, így a felhő bevezetés előtt fontos, hogy a cég megismerje az új technológiát.

Egy új rendszer gyors megtérülésének kulcsa a hatékony használat

A felhőtechnológia bevezetése sok vállalat számára nagy lépés, azonban a gyakorlati használat során sokszor nem aknázzák ki a rendszerben rejlő lehetőségeket. Ahhoz, hogy egy IT beruházás megtérüljön, és a munkatársak komfortosan tudják használni az új eszközöket, elengedhetetlen a körültekintő tervezés. Ehhez szakértő rendszerüzemeltető partner szükséges, aki kellő tapasztalattal és referenciával rendelkezik. Emellett érdemes olyan IT partnert választani, aki átfogó oktatási programot is biztosít a rendszerbevezetés mellé. Ez segít abban, hogy a munkatársak magabiztosabban használják az új rendszer funkcióit. Így nemcsak az IT működés lesz hatékonyabb, a munkavégzés is gördülékenyebbé válhat, aminek köszönhetően a cég kihozhatja a maximumot a befektetéséből.

Az iSolutions-nél célunk, hogy megmutassuk a cégvezetőknek, milyen üzleti problémákat oldhatnak meg a felhő segítségével. Ehhez azonban az kell, hogy megismerjük a cég működését és a munkatársak preferenciáit is. Ez a felkészülés hosszabb időt vesz igénybe, de megéri, hiszen ezzel garantáljuk a hatékony és biztonságos rendszer bevezetését.

A mesterséges intelligencia nagy lehetőség a cégeknek, de nem árt óvatosnak lenni

A mesterséges intelligencia hatalmas lehetőségeket rejt a cégek számára, hiszen lényegesen megkönnyítheti a mindennapi munkafolyamatokat. Azonban fontos, hogy tudatosan válasszuk meg, milyen AI-eszközöket használunk. Ha egy vállalat olyan AI-programokat alkalmaz, amelyek nem kifejezetten üzleti célokra lettek fejlesztve, fennáll az adatvesztés kockázata. Az ilyen rendszerek ugyanis a gépi tanulás során felhasználhatják, sőt, más felhasználók számára is kiadhatják a vállalat adatvagyonát. Ezért elengedhetetlen, hogy az AI használatánál a biztonság és az adatvédelem kiemelt figyelmet kapjon.  Ha egy cég megkapja a megfelelő támogatást, komoly versenyelőnyt kovácsolhat a mesterséges intelligencia alkalmazásával.

Lehet hogy a Te cégedben is jelen van a shadow IT csak nem tudsz róla! Olvasd el korábbi cikkünket és védd meg vállalatod adatait az illetéktelen felhasználóktól!

Az EU a NIS2 rendelettel teremti meg a kiberbiztonságot

Az elmúlt években olyannyira elszaporodtak a cégek körében az adatvesztések és kibertámadások, hogy az már komolyan veszélyeztette a gazdaságot. Ezt felismerve az Európai Unió szigorú szabályozást írt elő a vállalatok adatkezelésének egységesítése érdekében. A NIS2 jelentősége abban rejlik, hogy jogszabályba foglalja azt az informatikai és adatkezelési szemléletmódot, ami garantálja a vállalati informatikai rendszerek elvárható működési biztonságát, ezért ennek a szemléletmódnak a megismerése és betartása hosszú távon minden vállalat számára kulcsfontosságú kérdés.

A NIS2 amellett, hogy előírja a rendszerek működtetését és az adatkezelést, a dokumentációra is lényeges figyelmet fordít. Ilyen például az üzletmenet folytonosság és katasztrófa helyreállítási terv (Business Continuity and Disaster Recovery Plan, BCDR), ami egy olyan stratégiai dokumentum, amely részletesen leírja, hogy miként állíthatók helyre az üzleti tevékenységek egy váratlan IT katasztrófa után.

A világ alakulása abba az irányba mutat, hogy a jövőben minden cégre kiterjednek majd az egységes adatkezelési és IT szabványok. Erről szól a GDPR, a NIS2, az ISO 27001 és ezek az előírások egyre szigorúbbak lesznek. Az iSolutions-nél szolgáltatásainkat eleve szigorú kiberbiztonsági követelmények szerint üzemeltetjük, így ügyfeleink számára a NIS2 felkészülés lényegesen kevesebb időt vesz igénybe és az audit is sokkal gördülékenyebben mehet.

Már nincs sok ideje a cégeknek, jönnek a legfontosabb NIS2 határidők! Olvasd el a cikkünket és tudj meg többet az Európai Kiberbiztonsági Rendeletről!

Itt vannak a biztonságos felhőbe költözés legfontosabb lépései

  1. A felhő megismerése: Az új rendszer bevezetése előtt a legfontosabb, hogy a vezető és döntéshozók megismerjék azt, hogy mit tud a felhő, mire lehet használni és miben más, mint az eddig használt rendszer. Ügyfeleink számára gyakran tartunk olyan demókat, ahol nemcsak a technológiát ismerhetik meg a cégek, de megoldásokat is mutatunk az üzleti problémákra. Így segítünk a döntéshozóknak abban, hogy jobban átlássák, milyen változásokat hozhat a felhő a cég életébe.

 

  1. Tervezés: A részletes terv elkészítése kulcsfontosságú. Az iSolutions ilyenkor pontról-pontra megvizsgálja a cég levelezését, az e-mail címeket, hogy ki milyen címet használ, hogy vannak-e közös vagy technikai e-mail címek és még sorolhatnánk. Ugyanez igaz a dokumentumkezelésre is. Hol tárolja a cég a fájlokat? Milyen struktúrába rendezi őket? Ki milyen jogosultságokat kap? Ezek mind olyan szempontok, amik elengedhetetlenek az adatbiztonság megteremtéséhez.
  1. Projektmenedzsment: Fontos az átállás megfelelő menedzselése is. Az iSolutions minden esetben nyíltan kell kommunikál az ügyféllel, ismertetve a projekt lépéseit és a lényeges határidőket. Emellett azonban az is fontos, hogy a vállalat vezetősége is jól kommunikáljon a munkatársaknak arról, hogy milyen változások várhatóak a cég életében és a munkavégzésben. A kollégáknak tisztában kell lenniük azzal, hogy mire számíthatnak az átállás után.
  1. Eszközök beállítása: Sajnos sok rendszergazdánál látjuk, hogy az átállást követően az eszközök technikai beállításait a munkatársakra hagyja. Emiatt gyakran előfordul, hogy a felhasználók nem tudják megfelelően konfigurálni az eszközeiket, ami kényelmetlenséget okoz a napi munkavégzés során. Az iSolutions az eszközbeállításokra is nagy  figyelmet fordít, amit minden esetben elvégez személyesen a helyszínen, vagy távsegítség során.
  1. Az adatok áthelyezése: Amikor egy cég a felhőbe költözik, minden adatot és információt át kell importálni a megfelelő helyre. Ez a folyamat egy-két napnál lényegesen hosszabb időt igényel, hiszen ki kell alakítani a mappastruktúrát és az adatkezelési protokollt is meg kell határozni. Mivel a kiberbiztonsági szabványok jelentős része ezt a területet érinti, az iSolutions erre mindig nagy figyelmet fordít.
  2. Rendszeres oktatás: A munkatársak továbbképzése egy folyamatos művelet annak érdekében, hogy naprakészek legyenek rendszer technológiai változásaival kapcsolatban. Mivel egy modern felhőrendszer ma már naponta frissül új beállításokkal és funkciókkal, így ehhez is olyan IT partner választása szükséges, aki képben van a legújabb frissítésekkel és át tudja adni tudását a felhasználóknak. Az iSolutionsnak számos onboarding és online képzési anyaga van, amelyek segítségével ügyfeleink hasznos gyakorlati tudásra tehetnek szert a felhő használatával és a biztonságos adatkezeléssel kapcsolatban.

A felhő tehát nem egy új IT eszköz, hanem egy hatalmas technológiai váltás a hagyományos rendszerekhez képest. Ha egy vállalkozás energiát tesz abba, hogy ne csak bevezesse, hanem megértse és megtanulja használni a felhőt, az sokszorosan térül meg számára az üzleti életben.

Növekedj velünk a felhőben! Lépj szintet az informatikában és teremts versenyelőnyt a cégednek. Vedd fel velünk a kapcsolatot és költözzünk együtt a felhőbe!

Töltsd ki az űrlapot és küldjük is az e-bookot!

Költöztesd céged adatait a felhőbe: vállalati felhőszolgáltatás, felhő tárhely

BIZTONSÁG A FELHŐBEN (E-BOOK)

Ebben az ebookban körbejárjuk az elmúlt évek informatikai változásait, a modern munkavégzésből adódó új kihívásokat, valamint azt, hogy a felhőrendszerek miként tudják megteremteni a vállalatok IT biztonságát. Emellett igyekszünk hasznos gyakorlati tanácsokat is adni, melyek segítségével egyszerűen csökkenthetőek az adatbiztonsági kockázatok.